50 rokov Terasy – 13. časť

Kategória: 50 rokov Terasy
Uverejnené: 04. október 2012 | 10:50

Luník V a VI

Plastika Tanečnice od Júliusa MachajaZ Luníka IV, ktorý sme prechádzali v predošlej časti, prejdeme na opačnú stranu Triedy SNP, na Luník V.

V blízkosti križovatky Triedy SNP a Toryskej ulice nás na tomto Luníku privíta členitá plastika Meteór z antikoróznej ocele – dielo známeho košického sochára Arpáda Račka z roku 1973.

O pár krokov ďalej, na začiatku pešej zóny, dominuje plastika Tanečnice od Júliusa Machaja. Tvoria ju tri dievčenské postavy navzájom pochytané za ruky. Umelecké dielo bolo donedávna nasvietené reflektormi, no tie bohužiaľ padli za obeť vandalom.

Plastika Štvorlístok na Luníku VCentrálne „námestie“ na Luníku V tvorí areál obchodného strediska a jeho priestor dopĺňa plastika Štvorlístok z hořického pieskovca. Vyhotovil ju v roku 1974 akademický sochár Juraj Bartusz v spolupráci s architektom Františkom Gašparíkom.

V susednom parčíku sa bolo zriadené detské ihrisko, ktoré je esteticky doplnené kamenným reliéfom Akvárium z roku 1975. Autorsky sa na ňom podieľali sochár Vojtech Löffler a architektka Ľudmila Zidorová.

 

Vandalmi poničený reliéf Akvárium na Orgovánovej ulici.

 

Fasáda bývalého obchodného centra a reštauračného zariadenia Luna na Pražskej ulici bola pôvodne doplnená o reliéf – ten však zmizol pri niektorej z rekonštrukcií.

Keramické mozaiky, vyobrazujúce kohúta a nákladné auto ako detské symboly, sú súčasťou vonkajších fasád objektov materských škôl na Matuškovej 14 a 16. Plastiky sa tiež nachádzajú na materskej i základnej škole na neďalekej Bernolákovej ulici, ktorá patrí už ku Luníku VI.

Plastika Vzrast II (Klíčenie II) od Jána MathéhoPlastika Pohyb V z umelého kameňa, ktorú v roku 1981 vytvoril nedávno zosnulý košický sochár Ján Mathé, zdobí detské ihrisko na tzv. sídlisku Moldavská. Dosahuje rozmery 390 cm × 60 cm × 200 cm a do priestoru bola zakomponovaná v spolupráci s autorom sídliska Ing. arch. Milanom Motýľom.

Na rohu Triedy SNP a Bernolákovej ulici, pri trojbloku Jazmínová 4–6, je pod stromami „zamaskovaná“ kamenná plastika Holubica ako symbol mieru, ktorú vytvoril František Patočka, rodák zo Sečoviec.

Vedľa prístupového chodníka ku Spoločenskému pavilónu bola v 70. rokoch osadená plastika Dvaja od Ladislava Snopeka vytvorená z prírodného kameňa. Tvoria ju dve postavy – chlapčenská a dievčenská – ktoré sedia oproti sebe. Dobové články uvádzajú, že ide o symboliku „nových spoločenských vzťahov pracujúcej mládeže, ktorá sa pri družnej zábave stretáva v Spoločenskom pavilóne VSŽ“. Umelecké dielo bolo pravdepodobne pri rozširovaní parkoviska presunuté k bočnému vchodu do jedného z ubytovacích blokov.

 

Snopekova plastika Dvaja pri Spoločenskom pavilóne

Snopekova plastika Dvaja pri Spoločenskom pavilóne.

 

Havelkova kompozícia detských hračiek a skladačiekParčík na rohu Moldavskej cesty a Triedy SNP pri kruhovom objazde je doplnený hneď o dve umelecké diela. Pri blokoch Trieda SNP 77 a 79 stojí travertínová plastika od Adolfa Havelku z roku 1969. Ide o štylizovanú kompozíciu detských hračiek a skladačiek, pričom na samom vrchole je dobre identifikovateľný predmet pripomínajúci čerpák.

O čosi západnejšie, naproti športovému gymnáziu, sa nachádza pätica drevených stĺpov – umelecká kompozícia Ladislava Poliačika, ktorá je už bohužiaľ značne poničená.

 

Luník VII

Kompozícia od Ladislava PoliačikaDominantou námestia pred obchodným centrom Terasa kedysi bývala mohutná plastika Plamene povstania od estónskeho sochára Riho Kulda. Výseky červeného plechu štylizované do tvarov šľahajúcich plameňov majú symbolizovať „heroický boj slovenského ľudu za slobodu“. Umelecké dielo je na svojom mieste dodnes, no dominanciu v priestore pred obchodmi prebrala už pomerne vzrastlá zeleň.

Plamene povstania na Luníku VIINeďaleko od Plameňov povstania stojí plastika košického sochára Arpáda Račka. Podobne, ako plastika Meteór na Luníku V, je aj toto umelecké dielo, nazvané Pochod kryštalizácie, vyhotovené z antikoróznej ocele. Zobrazuje prírodný dej – pretváranie amorfnej látky (pevná látka bez kryštálov) na látku kryštalickú. Pri vytvárení tejto plastiky spolupracoval Arpád Račko s architektom Eugenom Kramárom, ktorý je autorom OC Terasa.

 

Luník VIII

Ďalší prírodný jav, východ slnka, vyjadruje Račkova plastika na Luníku VIII, ktorá je tiež vyhotovená z nehrdzavejúcich materiálov. Nachádza sa pred obchodným strediskom na Petzvalovej ulici a pozostáva zo slnečného kotúča a štylizovaných lúčov.

Akademický sochár Mikuláš Szigeti je autorom plastiky Dvaja osadenej pri internátoch na Luníku VIII. Podobne, ako v prípade rovnomennej plastiky pri spoločenskom pavilóne, aj táto zobrazuje oproti sebe sediace postavy chlapca a dievčaťa.

 

Račkov pochod kryštalizácie pri pošte na Luníku VII.


Školský areál na Luníku VIII, pôvodne pozostávajúci zo základnej a materskej školy (dnes súkromné gymnázium a Súkromná stredná umelecká škola filmová), dotvára plastika Vzrast II (Klíčenie II) od Jána Mathého z roku 1973. Vytvorená je z umelého kameňa v spolupráci s Ľudmilou Zidorovou, spoluautorkou tohto okrsku sídliska Terasa.

Stenu bývalej základnej školy na Petzvalovej 4 zdobí keramická mozaika, oproti cez cestu, na bývalom kultúrno-osvetovom zariadení, je osadený kovový reliéf od Erny Masarovičovej.

Akademický sochár Mathé je autorom aj ďalších troch plastík Ryba, Kotúľ a Býček, ktoré sú osadené na detských ihriskách situovaných v medziblokových priestoroch Luníka VIII. Všetky plastiky boli vyhotovené z bieleho betónu v roku 1973.

 

Nabudúce...

Na Luníku VIII sa prehliadka umeleckých diel na Terase končí. V ďalšej časti sa pozrieme na rokmi zabudnuté názvy blokov na prvých troch Luníkoch.



Uverejnené: 4. októbra 2012. © 2012, Fotokošice.eu. Všetky práva vyhradené. Akékoľvek kopírovanie článku alebo jeho časti je možné len s predchádzajúcim súhlasom autora.

 

 

Copyright © Foto Košice.eu, 2004 – 2012 
Professional Joomla Templates - 888 Poker Review