50 rokov Terasy – 14. časť

Kategória: 50 rokov Terasy
Uverejnené: 22. október 2012 | 12:52

 

V päťdesiatych rokoch nastal v Košiciach prudký rozvoj bytovej výstavby. Po „prvých lastovičkách“ na Bocatiovej, Svätoplukovej či Jesennej ulici, začala výstavba celých obytných štvrtí – prvých sídlisk. V južnej časti mesta vyrástlo sídlisko Košice I, na pozemkoch bývalého Angelina sídlisko Košice II, obytnými budovami sa zastavala Komenského ulica i Ulica Československej armády.

V tom čase prišlo do „módy“ pomenovávanie blokov. Na sídlisku Košice I sa použili názvy lokalít a tokov z okolia (napríklad Hornád, Erika, Bankov), podľa kopcov a pohorí pomenovali družstevné bloky na Ulici Československej armády (Ďumbier, Fatra, Kriváň, Roháče, Karpaty, Tatry, plánoval sa aj blok Chopok, no nakoniec nebol postavený). Na Komenského ulici nesú bloky mená osobností – nájdeme tu blok Kukorelli, Fučík, Hviezdoslav, Komenský a Šverma. Horské názvy „prenikli“ na tzv. „blokovku“ (Sídlisko Sever) – sú tam bloky Liptov, Roháč a Javorina.

Sídlisku Solovjevova sa na začiatku výstavby hovorievalo aj sídlisko vesmírnych telies. Pripravovalo sa totiž v dobe horúčkovitých snáh o zrealizovanie prvého letu človeka do vesmíru. V tejto štvrti nájdeme bloky kedysi nazývané ako Venuša, Saturn, Neptún, Orion, Jupiter, Urán, Pluto, Sírius, Helios a Luna. Tento „vesmírny súbor“ dopĺňa  obchodné stredisko Merkur.

Všetky tieto názvy slúžili najmä pre lepšiu identifikáciu objektov v projektoch a počas priebehu výstavby. Bloky na prvých sídliskách boli pôvodne označené tabuľkami s názvami (sídliská Košice I a Sever), neskôr sa však takéto označovanie prestalo praktizovať, pomenovania boli vytlačené bežnými orientačnými číslami a zmienka o nich ostala už len v projektoch, resp. v dobových „budovateľských“ článkoch.

Táto „módna vlna“ z päťdesiatych rokov sa preniesla čiastočne aj do rokov šesťdesiatych a zachytila aj výstavbu sídliska Terasa. Názvami boli pomenované všetky bloky na prvých troch Luníkoch, ktoré boli súčasťou prvej etapy výstavby sídliska nazvanej Terasa–sever.

 

Luník II

Prvý vystavaný Luník – Luník II – pozostáva zo štyroch obytných súborov pôvodne nazývaných ako Školská, Detská, Športová a Firemná ulica.

Na tzv. Školskej ulici (dnešná Sokolovská) bolo postavených osem blokov pomenovaných po školských predmetoch. Prvý postavený blok dostal symbolicky meno História (Sokolovská 22–24) a zapísal sa tak do histórie „Nového mesta“ ako prvá definitívna stavba tohto sídliska. Naproti Histórii stojí blok Fyzika (Sokolovská 1–3) a vedľa Fyziky Chémia (Sokolovská 4–5). Južne od Chémie stojí blok Matematika s 90 bytmi (Sokolovská 6–11). Kolmo na Geológiu stojí štvorpodlažný dvojblok (Sokolovská 12–15) – sekcie sa volajú Statika a Mechanika. Kolmo naň, južne od Histórie, stojí blok Geológia (Sokolovská 16–21). Posledným blokom „Školskej ulice“ je štvorpodlažný blok Spev s 28 bytmi (Ipeľská 4–6).

Poniže „Školskej ulice“ sa nachádza tzv. „Detská ulica“ (dnešné ulice Kysucká a Čapajevova) a bloky tu nesú bežné ľudské mená. Na Čapajevovej 6–12 stojí blok Katka s 56 bytmi, vedľa neho sú vežiaky Peter a Pavol (Čapajevova 14 a 16), vôbec prvé vežové bloky na Terase a prvé vežové bloky tzv. „košického typu“ (K–61). Na náprotivnej strane ulice je dlhý blok Janko (Čapajevova 1–11) s 80 bytmi. Dva štvorpodlažné bloky na Čapajevovej 2–4 a 13–15 sú bloky s dievčenskými menami Anička a Zuzka.

Kysuckej ulici dominujú tzv. „pražské typy“ blokov (T–08B). Práve tu boli postavené prvé bloky tohto typu v meste (rok 1963). Košice boli navyše vôbec prvé mesto v ČSSR, kde „pražský typ“ nasadili do masovej sídliskovej výstavby (v roku 1963).

Triedu SNP smerom od Kysuckej ulice lemujú bloky Július (Trieda SNP 4–14) a Fero (Trieda SNP 16–20), kolmo na nich je blok Klára (pri Kosmalte, Kysucká 18–22) a Marta (Ipeľská 14–18).

Na západnej strane Kysuckej ulice stoja bloky Ondrej (Kysucká 2–6) a Štefan (Kysucká 8–12), oba majú po 69 bytov. Ondrej sa môže „popýšiť“ titulom prvý skolaudovaný blok pražského typu v Košiciach (stalo sa tak 5. júna 1964). Susedný Štefan za ním nasledoval v priebehu júla toho istého roka.

 

Blok História na Luníku II

Blok História na Luníku II.

 

Južná polovica Luníka II je tvorená dvoma obytnými súbormi. Západný sa pôvodne nazýval „Športová ulica“ a tvorí ho súčasná Ulica pokroku. Východný súbor je tvorený Ulicou výstavby a v minulosti bol známy ako „Firemná ulica“.

Tzv. „Športová ulica“ pozostáva zo siedmych blokov tzv. „košického typu“ (K–61), ktoré vystavali v priebehu roka 1963. Pri pohľade do mapy za sebou v smere chodu hodinových ručičiek nasledujú bloky Maratón (Pokroku 1–11), Šprint (Pokroku 13–15), Box (Pokroku 17–21), na „dvanástich hodinách“ stojí blok Disk (Pokroku 18–20), kolmo naň Oštep (Pokroku 6–16) a za ním Slalom (Pokroku 2–4). Kolmo na celý súbor, mimo Ulice pokroku, sa nachádza blok Sjazd (Hronská 6–8).

Poniže „Športovej ulice“ leží „Firemná ulica“ a na nej bloky Tesla (Výstavby 4–14), Manet a Čezeta (Výstavby 5–11) a vežiaky Škoda, Tatra a Jawa (Výstavby 1–3).

 

Luník I

Luník I sa narozdiel od „dvojky“ už nedelí na menšie celky. Bloky sú tu pomenované podľa slovenských a českých významných osobnostiach – spisovateľoch, básnikoch, maliaroch či hudobných skladateľoch.

Skupina vežiakov na rohu Triedy SNP a Ondavskej ulice pozostáva z blokov Bernolák (Trieda SNP 7), Tajovský (Trieda SNP 3) a Kollár (Ondavská 1). Za nimi sa pozdĺž Ondavskej ulice tiahne dlhý blok Vajanský (Ondavská 3–19).

Na Obchodnej ulici stoja bloky Vansová (Obchodná 2–10) a Hurban (Obchodná 12–16), za nimi je už blok Kukučín postavený rovnobežne s Triedou SNP (Trieda SNP 9–15).

Vnútroblokový priestor Luníka I je tvorený základnou a materskou školou a detským jasľami. Východne od nich sú bloky Štúr (Považská 2–10) a trojica „pražských typov“ Sládkovič, Marína a Jesenský (Považská 14, 16 a 18). Pri obchodnom centre Luník I stojí blok Dvořák (Považská 20–26).

Na západ od Zuzkinho parku bolo postavených sedem blokov. Blízko Triedy SNP stojí štvorica vežiakov „košického typu“ Neruda (Trieda SNP 17), Máj (Trieda SNP 19), Mácha (Trieda SNP 21) a Borovský (Lesnícka 31). Túto skupinu z juhu uzatvárajú bloky „pražského typu“ Wolker (Lesnícka 19–29), Vrchlický (Lesnícka 11–17) a Erben (Lesnícka 1–9).

Na vedľajšej Poľovníckej ulici sa nachádzajú tri vežiaky „pražského typu“ s názvami Aleš, Bohúň a Mánes (Poľovnícka 4, 6 a 10).

Blok na Laboreckej 6–14 sa volá Trnavský a neďaleké bloky na adresách Inžinierska 4–22, Považská 28–36 a Trieda SNP 25–33 Jirásek, Moyses a Smetana. Príslušnosť týchto troch názvov ku konkrétnej z adries sa zatiaľ nepodarilo hodnoverne overiť.

Bloky Kollár, Bernolák a Tajovský na Luníku I. Vpravo v pozadí bloky Július a Fero na Luníku II.

 

Luník III

Luník III je posledným Luníkom, kde sa bloky pomenovávali názvami. Pre objekty v spodnej časti okrsku sa vybrali názvy kvetín, vrchné bloky nesú mená stromov.

Naproti bývalému Kinu Dužba stojí blok Krokus (Hronská 11–17) a za ním vežový blok Kosatec (Hronská 9). Pozdĺž Triedy SNP bol postavený dlhý blok Narcis so 184 bytmi (Trieda SNP 34–48). Za ním, na rohu Triedy SNP a Ružínskej ulice, stojí trojica vežiakov Mak (Trieda SNP 50), Fikus (Trieda SNP 52) a Tulipán (Obrody 2).

Ulicu obrody obkolesujú okrem spomínaných blokov Narcis, Mak, Fikus a Tulipán ešte tri bloky. Z juhu je to Hortenzia (Ružínska 1–13), zo západu Karafiát (Obrody 1–7) a zo severu Astra (Obrody 9–19).

Povyše Ulice obrody nasleduje pás verejnej zelene (Aničkin park) a občianskeho vybavenia. Nad ním sa rozprestiera obytná zóna tvorená Ľudovou a Brigádnickou ulicou a Ulicou slobody.

Bloky na Luníku III. Vľavo blok Javor, vpravo Breza.

Na Ľudovej sa nachádzajú bloky „košického typu“ Orgován (Ľudová 3–13), Hloh (Ľudová 2–8) a bloky Trnka, Šípka a Lieska (Ľudová 10–20). Ďalej na juh stoji trojica dvojvežiakov Topoľ (Ružínska 15–17), Jedľa a Sosna (Brigádnická 1–3, resp. 6–8). Naproti vežiakom je blok Breza patriaci pod Ružínsku ulicu 2–16.

Ulica slobody patrí medzi najdlhšie medziblokové ulice na Terase. Tvoria ju štyri bloky a z juhu uzatvárajú ďalšie dva, ktoré už ale spadajú pod Toryskú, resp. Popradskú ulicu. Zo severu na juh tu stoja bloky Agát (Slobody 2–6), Gaštan (Slobody 8–24), Jasan (Slobody 5–27) a Javor (Slobody 26–36). Na južnom konci (naproti OC Lidl) sú ešte bloky Vŕba a Lipa (Toryská 29–35, resp. Popradská 5–11).

 

Ostatné Luníky

Na ďalších Luníkoch sa už pomenovávanie blokov nepraktizovalo. Nahradili ich strohé kódové označenia (napr. K-1, V-3, A, B, C) a tento spôsob sa využíval neskoršie aj na sídliskách Kuzmányho, Železníky či Nad jazerom. 

S určením definitívnych adries a číslovania vchodov sa názvy blokov, ako aj kódové označenia zložené z písmen a čísel, definitívne vytratili z povedomia.

 

 

Copyright © Foto Košice.eu, 2004 – 2012 
Professional Joomla Templates - 888 Poker Review