50 rokov Terasy – 9. časť

Kategória: 50 rokov Terasy
Uverejnené: 24. júl 2012 | 06:00

Štúdia Obvodového centra Terasa, ktorá bola v sedemdesiatych rokoch zapracovaná aj do podrobného konečného návrhu plánu celomestského centra Košíc, bola v priebehu osemdesiatych rokov ďalej upresňovaná. V dnešnom deviatom pokračovaní seriálu predstavíme štúdiu zástavby Obvodového centra Terasa z 80. rokov, ako aj projekt administratívno-obchodno-ubytovacieho komplexu Slovenského energetického podniku, ktorý bol spracovaný v roku 1987.

 

Už len východná časť

Časť obvodového centra na západnej strane Triedy SNP už bola v 80. rokoch minulého storočia už zastavaná, resp. sa tam výstavba vtedy práve uskutočňovala (budova straníckych orgánov KSČ, 1979–1985, autor: Ing. arch. Milan Motýľ). Vývoj štúdie sa teda sústreďoval už len na zvyšok plochy východne od hlavnej tepny sídliska Terasa.

 

Obchodná zóna

Do severovýchodného nárožia Triedy SNP a Toryskej ulice bol umiestnený Dom socialistických obradov s kruhovým pôdorysom, ktorý mal byť podzemne prepojený s objektom Obvodného národného výboru Košice II („obrátená pyramída“).

Za ním sa mala začínať obchodná zóna pozostávajúca z centrálnej obchodnej ulice obklopenej prevádzkami. Na severnej strane ulice boli navrhnuté navzájom prepojené objekty Domu nábytku a Domu služieb. Na opačnú stranu architekti umiestnili obchodný dom Prior, Domu obuvi, ďalšie obchodné prevádzky a osvetové zariadenie s kinom.

Prístup automobilov či zásobovania z centrálnej ulice bol vylúčený, parkovacie plochy, zásobovacie komunikácie a hospodárske dvory boli striktne umiestňované ku okrajovým uliciam.

 

Pôdorys prízemia polyfunkčného centra a námestia v obchodnej zóne Obvodového centra Terasa.

 

Polyfunkčný komplex

Obchodná zóna mala byť zakončená veľkým námestím a polyfunkčným komplexom. Jeho urbanistickú a objemovú štúdiu si v roku 1987 nechal spracovať Slovenský energetický podnik, n. p. Bratislava. Autorom projektov bol Ing. arch. Michal Baník z II. architektonického ateliéru košického Stavoprojektu, ktorý bol pod vedením Aleša Sáblika, jedného zo spoluautorov sídlisk Furča a Kuzmányho. Dokumentácia bola dokončená v decembri 1987.

Polyfunkčný komplex budov bol situovaný vo východnej časti obchodnej zóny Obvodového centra Terasa, na západnom okraji Ružovej ulice. Jeho pôdorys mal tvar obráteného písmena L. V severnej časti sa mala nachádzať päťpodlažná kancelárska budova Energoprojektu. Podnik sa zaoberal projektovaním energetických stavieb a závodov, vrátane jadrových elektrární. Koncom osemdesiatych rokov pracoval aj na prvých štúdiách jadrovej elektrárne Kecerovce.

Administratívna budova mala byť prepojená s ku nej kolmo situovaným objektom Ubytovacieho komplexu Eke. Prepojenie budov bolo navrhnuté cez verejne prístupnú krytú pasáž, ktorá zároveň prepájala centrálnu obchodnú ulicu s parkovou časťou obvodového centra na východnej strane Ružovej ulice. Tento peší ťah mal ďalej pokračovať až do historického centra Košíc – tak, ako to bolo definované už v prvých štúdiách územia predstavených v predchádzajúcej časti seriálu.

Rez objektom Ubytovacieho komplexu Eke. Autor: Ing. arch. Michal Baník.

 

Ubytovanie vo vežiach

Objekt Ubytovacieho komplexu Eke mal pozostávať z dvojpodlažnej podnože a výškovej časti. V podnoži mala byť umiestnená reštaurácia prvej cenovej skupiny, denný bar, predajňa lahôdok, závodná jedáleň so všetkým zariadením a zabezpečením. Ďalej tu mala byť ešte prijímacia hala s recepciou, kancelárske, technické a služobné priestory hotela a ubytovne.

Výšková časť mala pozostávať z dvoch objektov – veží. Južná veža mala slúžiť ako ubytovňa, mala mať dvanásť podlaží (3. – 14. NP) a spolu so strojovňou výšku 48,9 metra. Severná veža bola naprojektovaná ako trinásťpodlažná (3. – 15. NP) a nasťahovaný v nej mal byť hotel. Mala dosahovať výšku 51,7 metra.

Medzi podnožou a vežami boli naprojektované technické podlažia. Podlaha podzemného podlažia bola projektovaná v hĺbke 3,5 metra pod úrovňou terénu, podlaha krytu civilnej ochrany mala byť zapustená ešte o 1,3 metra hlbšie.

 

Perspektívny pohľad na objekt Ubytovacieho komplexu Eke. Autor: Ing. arch. Michal Baník.

 

 

Park vo východnej časti

Východnej časti Obvodového centra Terasa mali podľa štúdie aktuálnej v 80. rokoch dominovať parkové úpravy takzvaného Parku mieru. V severnej časti, na východnom okraji Ružovej ulice boli rozmiestnené objekty Štátnej vedeckej a Krajskej knižnice dookola obohnané verejnou zeleňou. Juhovýchodne od nich, na okraji svahu nad sladovňou, sa malo nachádzať kultúrno–spoločenské stredisko.

Peší ťah, ako pokračovanie obchodnej ulice a krytej pasáže vedúcej pomedzi Energoprojekt a ubytovací komplex, mal viesť pomedzi budovy knižníc ďalej na východ až severovýchod – dolu svahom, smerom na Šrobárovu ulicu. Tá by peších priviedla až ku samotnému srdcu Košíc – Dómu svätej Alžbety.

 

Celkové riešenie zástavby Obvodového centra Terasa z roku 1987.

 

Nabudúce...

V nasledujúcej časti sa pozrieme na súčasný stav Obvodového centra Terasa.

 


Uverejnené: 24. júla 2012. © 2012, Fotokošice.eu. Všetky práva vyhradené. Akékoľvek kopírovanie článku alebo jeho časti je možné len s predchádzajúcim súhlasom autora.

Všetky obrazové materiály pochádzajú z publikácie Bél, Alexander a kol. 1989. Stavoprojekt Košice, nositeľ Radu práce. Košice: Východoslovenské vydavateľstvo, 1989. ISBN 80–85174–82–0

 

 

 

Copyright © Foto Košice.eu, 2004 – 2012 
Professional Joomla Templates - 888 Poker Review